Keletas minčių apie namą/būstą po žeme. Daugumai žmonių gyvenimas kaip barsukui ar kurmiui po žeme yra sunkiai įsivaizduojamas ir greičiausiai atmestinas. Nuo seno plačiai paplitusi nuomonė, kad tai ne prestižinis būstas. Tokiai nuomonei pritariu, nes ir pats lietuviškame dažnai pilkame peizaže pasiilgstu saulės šviesos ir linksmų atspalvių žaismo. Neigiamų tokio būsto niuansų yra ir daugiau. Potencialiai patalpose gali atsirasti nepageidautinos drėgmės, mažėja vizualinis laukas, silpnėja kosmoso energija, daugiau priežiūros ir dėmesio reikia skirti kai kurioms statinio konstrukcijoms, gali padidėti kaštai įrengiant patalpų ventiliacijos bei nuotekų šalinimo sistemas. Bet vis tik. Gerėjančios finansinės galimybės bei įvairūs motyvai leidžia mums eksperimentuoti, siekti išskirtinumo, keistumo ir kitokio originalumo. Todėl pažvelkim į teigiamas tokio namo puses:
-Namo po žeme statyba dažniausiai yra ženkliai pigesnė, nes didžiumai išorinių sienų kaip ir stogui nereikia apdailos ir periodinių šios namo dalies atnaujinimų/remontų.
-Dėl geros šiluminės izoliacijos galima lengvai pasiekti A+ ir A++ klasės Energinį efektyvumą. Tai aktualu visiems, bet ypatingai tuo atveju jeigu planuojamas užstatyti sklypas yra ant kalvos viršūnės arba kitoje vėjuotoje vietovėje.
– Gera garso izoliacija bet kokio dažnio garsams. Todėl apie tokį būstą verta pagalvoti ketinantiems apsigyventi prie autostradų, oro uostų arba jei šeimoje yra bent vienas „Armstrongas“.
-Tokia statyba išsaugo kraštovaizdį, o būstas tampa vieninga gamtovaizdžio dalimi.
-Minimalūs kaštai išorės estetikos palaikymui.
-Nemaža dalis neigiamų aspektų gali būti išspręsti pasirinkus mišrų statybos variantą, kai dalis būsto yra po žeme –kita virš/ant žemės.
-Apsaugo nuo išorinių gaisrų ir geriau nuo vagių, nes lieka mažiau saugotinų vietų patekti į būstą.
-Bet kokių neramumų laikais tai ir slėptuvė ir padidintos maskavimosi galimybės.
Pasirinkus tokį būsto statybos variantą reikia atsižvelgti į specifinius dalykus:
-Idealiausia orientacija į pietus, o šiaurinė pusė galima sakyti visai netinka, nes bus sunku įvykdyti higienos reikalavimus dėl insoliacijos.
-geriausiai tinka lengvi gruntai –smėlis, priesmėlis, smėlio žvyro mišinys. Molis blogiau, nes gali slinkti ir sulaiko drėgmę. Molį tikslinga panaudoti prie kai kurių konstrukcijų formuojant hidroizoliacinį sluoksnį.
-Išdėstyti būstą arba jo dalį žemiau gruntinių vandenų nepatartina.
-Būstas po žeme dažniausiai būna vieno aukšto.
-Kuo sausesnis klimatas teritorijoje tuo geriau. Esant drėgnam mikroklimatui kovojant su drėgme didės kaštai ventiliacijai.
-Patalpos po žeme gali būti išdėstytos ypač originaliai, nes yra natūrali atrama į gruntą.
Pasidairyti po įgyvendintus tokio pobūdžio projektus pasaulyje galite susiradę žemiau esančią nuorodą
arba tiesiog underground modern houses
Iš sklypų, kuriuos siūlome pardavimui tokiai statybai tinkama teritorija yra namų valdos prie Šarkio ež., maža dalis sklypo namų valdoje prie Nemenčinės ir maža dalis Šilojų projekte.